Ślub sprzed lat

2583389217_3741c5888cW dzisiejszych czasach panuje moda na wszystko co retro, na to, co pochodzi z poprzedniej epoki – czerpiemy style, przerabiamy motywy i bawimy się nimi. Jednak zapominamy czasem o tym, że te style nie zawsze właściwe były każdemu miejscu i wszystkim zakątkom. Weźmy na przykład uroczystość  ślubu – dziś bardzo często spotykamy śluby tematyczne – takie, które wykorzystują  właśnie motywy ślubów sprzed lat. My jednak podchodzimy do nich bardzo wybiórczo. Jak było jednak w dawnych czasach w Polsce? Śluby nie wyglądały tak, jak nam się to wydaje – nie tylko pod względem mody, ale również biorąc pod uwagę mentalność i obyczajowość społeczeństwa a również warunki gospodarcze i dostępność wszelkich usług. Zwłaszcza tych kosmetycznych.

Dzisiaj branża ślubna jest tak szeroka, że możemy wybrać sobie niemal najbardziej wymarzoną kreację i fryzurę. Podczas gdy my wybieramy często  keratynowe prostowanie włosów Kraków (sprawdź na www.farmaurody.com.pl), nasze babki wykorzystywały wyłącznie domowe metody – a w latach dwudziestych i trzydziestych znacznie modniejsze były włosy kręcone – było dużo łatwiej uzyskać taki efekt przez chociażby papiloty. A jak wyglądały wtedy   suknie ślubne (www.annakara.eu)? Moda była wówczas zdecydowanie bardziej restrykcyjna – suknia miała być przede wszystkim tradycyjna i piękna według ówczesnych kanonów, które z naszymi raczej się nie pokrywają.

A co ze ślubnymi obrączkami? Dziś  jubiler [Kraków www.lodzinscy.com] jest nam w stanie zaproponować każdy możliwy produkt – również na zamówienie. Dawniej obrączki albo przekazywało się z pokolenia na pokolenie, albo wielkim kosztem kupowało w specjalnych miejscach. Biedniejsi ludzie mieli oczywiście dużo skromniejsze obrączki, czasem tylko symboliczne, które nie były wykonane ze szlachetnych materiałów. Dzisiaj chętnie kupujemy drogie komplety obrączek – również te wykonane z takich kruszców jak platyna, wzbogacane kamieniami czy zdobieniami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *