Pomoc w sprowadzeniu zmarłych bliskich z zagranicy

Każdy, kogo spotkała tak dramatyczna sytuacja wie, że związane z nią trudności i koszty często dostarczają dodatkowych negatywnych bodźców w i tak już przykrej rzeczywistości. Nikt nie wie, co przyniesie nam życie, dlatego warto zawczasu wiedzieć, jakie przysługują nam prawa i możliwości dotyczące takiej sprawy, jak sprowadzanie zwłok z zagranicy.

Po pierwsze mamy dwie opcje wyboru, w zależności od naszej sytuacji finansowej oraz stanu umysłu w tej wymagającej chwili. Transport zwłok z zagranicy może odbyć się poprzez zlecenie konkretnej dyspozycji zakładowi pogrzebowemu, który za odpowiednią opłatą załatwi za nas wszelkie formalności i dopilnuje powrotu ciała bliskiej nam osoby do kraju. Wiąże się to z udzieleniem takiemu zakładowi stosownego upoważnienia, które może wydać jedynie najbliższa rodzina, wliczając w to małżonków, rodziców, dzieci czy wnuki, ale również dziadków czy wujostwo, w przypadku braku bliższych krewnych. Drugą możliwością, którą wybierają głównie osoby mocno związane ze zmarłym, pragnące własnoręcznie dopilnować całości procedury, jest osobiste sprowadzanie zwłok do Polski.

W tym celu należy uzyskać zgodę prezydenta lub starosty naszego miasta na przewiezienie ciała. Potrzebne nam są konkretne dokumenty, takie jak dane wnioskodawcy oraz dane zmarłego. Wniosek musi równie zawierać informację o środku lokomocji, jakim nastąpi transport zwłok z zagranicy oraz akt zgonu w języku polskim. Po uzyskaniu powyższej zgody, kierujemy sprawę do konsula z placówki na terenie danego kraju i rozpoczynamy podróż naszego zmarłego do domu.

 

Comments are closed.