Istota szalunków na budowie

Szalunki do wykopów to niezbędne elementy podczas prac na budowie. Przede wszystkim stanowią one zabezpieczenie przed osunięciem się ziemi. To bardzo ważne, ponieważ często bez odpowiedniego zabezpieczenia dochodzi do tragedii. Należy pamiętać o ich zastosowaniu, w szczególności, że można je wykorzystywać na każdym rodzaju gruntu niezależnie od jego rodzaju.
Pierwszym rodzajem szalunków są szalunki z desek, czyli dość taniego materiału, czyli ich montaż nie będzie drogi a na pewno pomoże nam zabezpieczyć teren.

Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych szalunków. Można zastosowań najtańsze deski o gr ok. 3 cm. Jest to bardzo łatwe ale niestety pracochłonne, wykorzystanie desek jest dość duże ponieważ trzeba odpowiednio zabezpieczyć teren, który często jest nierówny.
Kolejnym rodzajem szalunków są płyty, dzięki którym możemy zaoszczędzić znacznie więcej czasu, przy ich montażu. Możemy je podzielić na lekkie, które najczęściej wykorzystywane są przy małych budowach, ale ich transport nie stanowi żadnego problemu. Szalunki wykopowe typu średniego są już nieco cięższe ale można je wykorzystać w budownictwie mieszkaniowym.

Ostatnim typem są szalunki ciężkie, które wykorzystywane są zarówno przy budownictwie mieszkaniowym jak i produkcyjnym, do ich zastosowania potrzebne są już duże maszyny, ze względu na ich wagę.

W dzisiejszych czasach jest wielu producentów szalunków wynajem, dlatego ceny szalunków z płyt są bardzo atrakcyjne w porównaniu z drewnianymi a na pewno znacznie łatwiej i szybciej się z nimi pracuje. Niezależnie od wyboru rodzaju szalunku, pamiętajmy o ich zastosowaniu bo to one mają największy wpływ na bezpieczeństwo prac fundamentowych.

Post Tagged with , ,

Comments are closed.